Назад к списку

Тарифи на електроенергію в Україні. Як зберегти незалежність від цінової політики монополістів

Середня вартість е/е для юридичних осіб (промисловість) включає в себе цілий ряд складових. По-перше, вартість енергії - 57,65%. Сюди входить акциз на е/е в розмірі 3,2%. Плюс 12, 56% - вартість розподілу е/е, або тариф операторів систем розподілу (ОСР, обленерго). Кожен з них має окремі тарифи для різних споживачів: І і ІІ класу (напруга вище 27,5 кіловольт і нижче). Тарифи для І класу дешевше, оскільки в мережах з великою напругою менше технологічних втрати. Промислові споживачі, безпосередньо приєднані до магістральних мереж, тариф ОСР не платять.


Наступна складова ціни - тариф на диспетчеризацію та передачу оператора системи передачі (ОСП) - 3,16%. Компенсація зеленого тарифу (ЗТ) - 7,51%. Маржа постачальника - 2,46%. Великі споживачі мають власних постачальників всередині промислових груп, і їх маржа йде в загальний дохід групи. І, нарешті, податок на додаткову вартість (ПДВ) - 16,67%.


Як формується ціна на е / е для населення


Населення споживає всього 30% е/е. При цьому витрати на передачу, розподіл і постачання енергії значно вище, ніж в промисловості. А вартість енергії становить 6,37% (в 5 разів нижче!), Дотується державою за рахунок державних виробників атомної і гідроелектроенергії. Вартість системних послуг залежить від регіону, і їх населення оплачує саме. Це: тариф ПУП, вартість послуг постачальника універсальних послуг - 4,80%; тариф ОСР (ІІ клас) - 47, 27%. тариф ОСП, крім ЗТ, -7, 37%.А також, компенсація ЗТ - 17,5%, і ПДВ - 16,67%. Кінцевий середньостатистичний тариф для населення в 2 рази нижче, ніж для промисловості. А ціна е/е як товару - менше в 20 разів.


Тепер порівняємо ці дані з політикою ціноутворення на заході. У більшості європейських країн кінцева ціна для населення більше, ніж ціни для промисловості. Там населення платить за більш дорогу доставку і розподіл е/е за ІІ категорії споживачів. До того ж, держава заохочує конкуренцію національних виробників, які генерують е/е на експорт. Субсидування покладено на населення, оскільки воно є основним виробником поновлюваних видів енергії. Але не варто спокушатися низькими тарифами на е/е для населення в Україні.


Після запуску нового оптового ринку е/е з 1 липня 2019 року тариф для населення не змінився. При цьому тарифи для юридичних осіб зросли в залежності від локації і класу напруги на 10-25%. І чи дійсно ціна для населення в 2 рази нижче? Так чи інакше, високі тарифи для промисловості закладені в ціни на їх товари. Як не крути, населенню так само доводиться оплачувати і високі тарифи промисловості. Особливо помітно позначається підвищення цін для водоканалів і міського пасажирського електротранспорту.


При цьому уряд виключив із вільного ринку дешеву атомну енергію - головне джерело для субсидування населення. Тепер теплова генерація єдина в повному обсязі має можливість реалізувати право вільного ціноутворення на ринку е/е. Всі інші його учасники обмежені тим чи іншим способом. А більша частина (70%) вироблення теплової генерації зосереджена в одних руках - енергохолдинг ДТЕК Ріната Ахметова. Монополізація практично виключає конкурентоспроможність інших виробників е/е і можливість впливати на ціни. Так що розраховувати на зниження цін на е/е в найближчому майбутньому не доводиться. Судіть самі: чим більше перехресне субсидування низьких цін для населення і компенсації за зеленим тарифом, тим дорожче е/е на ринку для юридичних осіб через монополізм. Підвищуються ціни на товари і послуги. А значить, менше розвивається економіка країни. І чим менше підприємства купують дорогу електроенергію, тим більше коштів необхідно для забезпечення низької ціни для населення. Замкнуте коло.


Розглянемо механізм роботи нового оптового ринку електроенергії


Існує 4 сегмента ринку. Вони розрізняються термінами планування споживання та вироблення е/е.

Понад 60% е/е продається на ринку двосторонніх договорів (РДД) на електронних аукціонах через Українську енергетичну біржу (УЕБ). Це державні підприємства атомної та гідроенергетики з їх дешевою енергією. І ціни на цьому ринку, по ідеї, повинні бути найнижчими. Приватні генеруючі компанії ніде не фіксують свої контракти, однак продають свою е/е не дешевше, ніж на інших, більш дорогих сегментах ринку. 


Більше 30% е/е продається на електронному майданчику державного підприємства «Оператор ринку» в секторі ВДН і ВДР (Ринок на добу наперед і Внутрішньодобовій ринок). З них, внаслідок монополізації генеруючих компаній, на ВДР продається всього 1% е/е. Це призводить до того, що споживачі виходять на найдорожчий балансуючий ринок (БР). До 3% підприємств купують енергію на цьому ринку, що досить високий показник у порівнянні з європейськими ринками.


Що таке перехресне субсидування і як воно працює.


Головним донором низьких цін на е/е для населення є «Енергоатом». До 1 липня 2019 року це держпідприємство поставляло 75% дешевої енергії за найнижчою ціною - 567 грн за МВт×год. Рішенням Уряду від 14.08.2019 цей показник знижений на 10%. Ще 20% е/е продавало підприємство «Укргідроенерго» за ціною 640 грн за МВт×год. Тепер ця частина скоротилася до 10%. Частина енергії потім продається постачальникам універсальних послуг (ПУП) ще дешевше - по 5 грн за МВт×год. А залишок - на РДН для юридичних осіб за ціною 1600 грн за МВт×год! для компенсації збитків ... В результаті таких операцій державна компанія «Гарантований покупець» отримує чистий прибуток в розмірі 12 млрд. грн. за рік. А населення відшкодовує виробникам збиток, купуючи товари та послуги.


Що стосується розподілу енергії, то на технологічні витрати для ВСР, обленерго і ОСП держкомпанія «Гарантований покупець» (ДП) закуповує у «Атоменерго» ще 15% генерується дешевої енергії. Так само, в тарифах ОСП закладена компенсація різниці між ринковою ціною на е/е і гарантією за зеленим тарифом. Гроші за послуги ОСП платять всі споживачі: і І, і ІІ категорії. Потім ОСП переводить гроші держкомпанії ДП, яка, в свою чергу, компенсує ціну виробникам відновлюваних джерел енергії (це юридичні та приватні особи) як різницю між ринковою ціною і зеленим тарифом. Кругообіг грошей завершується. Потрібно якось виходити з цього порочного кола, тобто зменшувати частку монополізації на ринку е/е.


Що таке зелений тариф, як він формується


Зелений тариф - це економічний і політичний механізм, призначений для залучення інвестицій в технології використання поновлюваних видів енергії. ЗТ включає в себе гарантії підключення до мережі, довгостроковий контракт на покупку е/е, надбавку до вартості виробленої енергії.


Величина ставки ЗТ залежить від типу станції (СЕС або ВЕС), її потужності, а також від року пуску станції в експлуатацію. У законі про ЗТ закладено поступове зниження ставки на компенсацію ціни на е/е. З урахуванням тенденції підвищення цін на традиційні види енергії, можна зробити висновок, що незабаром ці показники зрівняються (точка втрати актуальності), і необхідність в ЗТ відпаде сама собою. Так що, чим раніше ви встановите станцію, тим швидше досягнете самоокупності обладнання та експлуатації станції.


Перспективи розвитку зеленої енергетики


На законодавчому рівні розвиток альтернативної енергетики в Україні прописано досить якісно. Ставка ЗТ фіксується в договорі і залежить тільки від курсу євро; перераховується відповідно курсу кожен квартал. Зараз вона становить 0,16 € / кВт ∙ год, і якщо ви введете свою СЕС до 2024 року, то ставка зберігається до 2030 року. «Після 1 січня 2030 року, Постачальник купує у Споживача електричну енергії за тарифом, який встановлений відповідно до вимог чинного законодавства». Це означає, що е/е  купуватися буде і немає приводу панікувати. До того ж, встановивши СЕС або ВЕС, ви забезпечуєте свою енергетичну безпеку 24/7. Не кажучи вже про позитивний вплив на екологію в країні. Три вигоди в одному флаконі: зростаючий дохід, енергетична незалежність, позитивний імідж. Плюс додатковий бонус - гарантія з боку держави. Частка виробників альтернативної енергії буде зростати, причому в основному - це приватні виробники, потужністю до 50 кВт. Через 20 років третину електроенергії в світі вироблятимуть сонце і вітер. Зараз ця цифра складає всього 5%, є стимул бути в тренді.


У яких регіонах вигідно розвивати зелену енергетику


Само собою напрошується відповідь: там, де більше сонця і вітру. Наприклад, в південних регіонах, за свідченнями NASA, найбільш сприятливі умови для сонячних станцій. Це Одеса, Херсон, Миколаїв, Запоріжжя і Дніпро. Однак в топ-5 областей, де встановлено найбільше сонячних станцій приватними домогосподарствами входять Дніпропетровська, Київська, Тернопільська, Івано-Франківська та Кіровоградська. Хотілося б відзначити, що Запорізька область поки тупцює на місці через нещадну бюрократичну машину Обленерго та місцеві РЕМ. Але і ці проблеми можна вирішити, є напрацьовані механізми. Було б бажання, а можливості знайдуться.


Для кого зелена енергетика


Про вигоди установки СЕС і ВЕС в приватних домогосподарствах і підприємствах вже сказано достатньо. Не будемо повторюватися. Розглянемо ще деякі цікаві випадки.


Встановивши СЕС на майнінг-фермі, ви отримаєте енергію для господарства, безпеку від ризиків перебоїв в мережі, а надлишок можете продавати і отримувати додатковий дохід. Якщо прибуток буде вище від видобутку біткойнів, займайтеся їх здобиччю. Якщо продаж електроенергії в мережу буде вигідніше, то чому б не зайнятися альтернативною енергетикою.


Поєднання «СЕС + біткойн» окупить себе приблизно через 2 роки. До того ж ви отримуєте додаткове підстрахування. Відповідно, ризик втрати інвестицій пом'якшується і практично виключається досить швидко. Після відшкодування витрат за проектом залишаються мінімальні ризики.


Якщо ви живете в багатоквартирному будинку і хочете встановити сонячну електростанцію, пам'ятайте, що немає нічого неможливого! Головне захотіти чогось по-справжньому, і діяти, є позитивний досвід і в таких екзотичних умовах. Головне, знайти фахівців, які вам в цьому допоможуть.


Що і як вибирати 


В даний час типів СЕС і ВЕС досить багато: різної потужності, автономні, мережеві, гібридні і комбіновані (вітро-сонячні). Все залежить від того, з якою метою ви встановлюєте станцію, якого результату хочете досягти і в які терміни. Також важливу роль відіграють умови місцевого клімату і рельєфу. Великий Гугл все підкаже.


Підводні камені


Ну як же без них! В принципі, вони вже згадувалися. Просто підсумуємо: в основному це бюрократична машина. Але з нею можна, і потрібно, боротися.


До кого звернутися


Мабуть, це найважливіше питання: кому ви довірите свої гроші і енергетичну незалежність. Хто допоможе підібрати оптимальний варіант, вирішить всі юридичні нюанси і гарантує якість і технічне обслуговування. 


Чому варто обрати компанію ONLYSolar


- Компанія має великий досвід в установці СЕС і ВЕС.

- Ми не стоїмо на місці, постійно розвиваємося і тримаємо руку на пульсі новинок на ринку обладнання та технологій. 

- Виробляємо монтаж і пуско-наладку станцій «під ключ».

- В послуги компанії входить подальше технічне обслуговування станцій.

- У нас є позитивний досвід як «обходити підводні камені».

- Індивідуальний підхід до кожного клієнта.

- Ми професіонали своєї справи!


Додатковий бонус від компанії ONLYSolar


Ми пропонуємо нашим клієнтам застрахувати їх СЕС від найбільш актуальних ризиків, в тому числі і злодійства. А також для СЕС потужністю на 30 кВт «під ключ» страховка основного обладнання вже входить в ціну.